Zabezpieczenie drewna na zimę – dowiedz się, jak to zrobić
Elementy drewnianej architektury ogrodowej są nieustannie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dotyczy to zarówno okresu letniego, kiedy silne jest promieniowanie UV, ale w szczególności jesieni i zimy, kiedy na drewno oddziałuje wilgoć, wiatr i mróz. Najbardziej destrukcyjny wpływ na drewno i powłoki je zabezpieczające ma proces zamrażania i rozmrażania przy przechodzeniu przez temperaturę 0 stopni Celsjusza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest impregnacja - proces, który sprawi, że produkt głęboko wniknie w drewno, wypełni jego pory oraz strukturę. Zapewni to długotrwałą ochronę i pozwali zachować efekt dekoracyjny. W tym artykule dowiesz się, jaki impregnat na zewnątrz wybrać i w jaki sposób przygotować powierzchnię.
Dlaczego warto ochronić drewno przed sezonem zimowym?
Wilgoć i opady atmosferyczne, czyli woda w różnej postaci, negatywnie wpływają na drewno. Prawidłowo wykonany proces impregnacji znacząco przedłuża jego żywotność, pozwalając na wieloletnie użytkowanie i jednocześnie zapewniając estetyczny wygląd. Pamiętaj, że odpowiedni impregnat do drewna na zewnątrz, zmniejszy częstotliwość wykonywania napraw uszkodzonych elementów drewnianych, co zaoszczędzi czas i koszty związane z ich przeprowadzaniem. Zalecaną praktyką - oprócz impregnacji - jest też zabezpieczenie tych elementów, dla których jest to możliwe, np. mebli ogrodowych poprzez schowanie ich lub też okrycie folią czy plandeką, co zapobiegnie bezpośredniemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych.
Prawidłowe przygotowanie powierzchni
Aby zapewnić drewnu optymalne zabezpieczenie, należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ten etap ma kluczowy wpływ na efekt końcowy i trwałość wymalowania. Drewno przeznaczone do impregnacji na zewnątrz powinno być suche, a jego maksymalna wilgotność powinna wynosić 15%. Zacznij od usunięcia kurzu i brudu oraz uzupełnienia odpowiednią szpachlą ubytków oraz pęknięć. W celu pozbycia się zabrudzeń oraz ewentualnego nadmiaru szpachli, wykonaj szlif papierem ściernym drobnoziarnistym (P120, P220), a następnie dokładnie odpyl. W przypadku powierzchni wcześniej malowanych, usuń luźne, stare i łuszczące się warstwy, przeszlifuj powierzchnię i ponownie odpyl.
Zaimpregnowanie architektury ogrodowej na zimę
Zabezpieczenie elementów architektury ogrodowej przed chłodnym sezonem, zapewni im odporność na zmienną pogodę. Należy pamiętać, że proces impregnacji ma również na celu wzmocnienie struktury drewna oraz minimalizowanie ryzyka powstawania pęknięć, które są często wynikiem zmiennych temperatur i odziaływania wody. Warto wybierać sprawdzone produkty, które zapewniają skuteczną ochronę drewnianych powierzchni przed wnikaniem wilgoci, prowadzącej do degradacji drewna.
Drewnochron Impregnat Eco&Protection z systemem Extreme Aqua Stop, tworzy powłokę odporną na działanie deszczu, śniegu i słońca. Drewno zyskuje zabezpieczenie aż do 9 lat. Produkt zawiera filtry UV oraz transparentne pigmenty zachowujące trwałość koloru i chroniące jego powłokę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.
Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy, dzięki technologii Aqua Stop System, perfekcyjnie chroni przed wodą. Utworzona przez preparat powłoka zachowuje swoją żywotność aż do 7 lat. Preparat w wersji zakolorowanej doskonale zabezpiecza drewno także przed promieniowaniem UV, co zapobiega jego blaknięciu i przebarwieniom. Ponadto, powłoka jest chroniona przed grzybami pleśniowymi i glonami, co pomaga wzmocnić jej trwałość oraz zachować właściwości ochronne i dekoracyjne.
Należy pamiętać, że deklarowana długość ochrony drewna dotyczy zawsze sytuacji stosowania produktu na odpowiednio przygotowanym podłożu i zgodnie z wytycznymi podanymi na opakowaniu lub w karcie technicznej. Za tym, aby zadbać o elementy architektury ogrodowej na zimę, przemawiają również walory estetyczne. Impregnaty do drewna na zewnątrz, pięknie podkreślą naturalny rysunek, dodając uroku malowanemu podłożu.