Rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia drewna

Istnieje wiele czynników zagrażających drewnu, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. W przypadku miejsc o zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia, musimy liczyć się z możliwością pęcznienia, kurczenia i pękania drewna na różnych głębokościach.

Zaimpregnowanie nowej powierzchni drewnianej Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy
Zaimpregnowanie powierzchni drewnianej Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy

Długie i intensywne działanie promieni UV powoduje z kolei zmiany barwy czy zwiększenie chropowatości powierzchni. Działanie środków chemicznych również może silnie obniżyć wytrzymałość powierzchni drewnianych. Do największych zagrożeń należy korozja biologiczna wywołana przez grzyby i zgniliznę. Najczęściej spotykane choroby drewna wywoływane przez grzyby to sinizna, brunatnica i pleśń. Mimo, że choroby te nie zmieniają właściwości technicznych i wytrzymałości drewna, powodują jego nieestetyczne zabarwienie oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zgnilizny, czyli tzw. murszu, trzeba obawiać się najbardziej. Tę chorobę wywołują grzyby, które doprowadzają drewno do zupełnego rozkładu.

Tak jak skutki działania sinizny, brunatnicy, pleśni są do naprawienia, tak zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni. Zagrzybione drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi. Zamiast naprawiać i leczyć zakażone drewno, należy już na samym początku odpowiednio je zabezpieczyć.

Najlepsze zabezpieczenie to zaimpregnowanie nowej powierzchni drewnianej dwukrotnie Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy, który wnika w głąb drewna i daje mu prawidłowe zabezpieczenie na długie lata.

Zostało dodane do zapisanych. *
Zostało usunięte z zapisanych. *