Olejowanie drewna – 4 najczęstsze błędy

Olejowanie drewna to proces, który znacząco wpływa na trwałość i użytkowanie tego naturalnego materiału. Aby produkt spełnił swoje zadanie i zapewnił drewnu wieloletnią ochronę, przed przystąpieniem do pracy zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Pozwoli to uniknąć błędów w doborze czy też technologii stosowania produktów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na efekt końcowy wymalowania oraz kondycję malowanej powierzchni.

Elementy drewniane odnowione Drewnochron Olej do Drewna w kolorze tik.
Elementy drewniane odnowione Drewnochron Olej do Drewna w kolorze tik.

1. Nieodpowiednio dobrany produkt

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się przeznaczeniem oraz właściwościami. Przed wyborem konkretnego wariantu należy upewnić się, jaki gatunek drewna będzie poddawany renowacji oraz przemyśleć jakie są nasze oczekiwania kolorystyczne. Zawsze warto sięgać po produkt, który działa dwutorowo dając nie tylko skuteczne zabezpieczenie, ale także gwarantuje wysoką estetykę. Takie cechy posiada Drewnochron Olej Do Drewna, który został stworzony na bazie wysokojakościowych olejów naturalnych.


Produkt ten dzięki swoim właściwościom wnika w głąb olejowanej powierzchni, tym samym impregnuje, wypełnia i wzmacnia jego strukturę jednocześnie szlachetnie podkreślając usłojenie drewna. Jego unikalna formuła zabezpiecza elementy architektury ogrodowej przed rozsychaniem oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które są jednymi z najczęstszych czynników niszczenia drewna. Zastosowanie oleju pozwala także na ochronę przed promieniowaniem UV - w tym celu sprawdzi się wersja kolorowa.

2. Niewłaściwe przygotowanie powierzchni

Prawidłowe przygotowanie materiału przed olejowaniem jest równie istotne, jak wybór sprawdzonego preparatu. Zaniedbanie tego ważnego kroku może prowadzić do nierównomiernego wniknięcia produktu, co może skutkować zarówno nieestetycznym wybarwieniem drewna, jak i zmniejszoną ochroną.


Przed nałożeniem oleju powierzchnia musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Kolejnym etapem jest wyrównanie podłoża i szlif papierem o granulacji 120, a następnie odpylenie. Z powierzchni uprzednio malowanych należy bardzo dokładnie usunąć stare powłoki farb lub lakierów.
 

Przed przystąpieniem do olejowania zewnętrzne elementy drewniane warto zabezpieczyć Drewnochron Impregnat Grunt R+, który zabezpieczy drewno przed korozją biologiczną.

3. Olejowanie drewna w nieodpowiednich warunkach

Okoliczności, w których przeprowadzany jest ten proces także mogą mieć wpływ na ostateczny efekt, dlatego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przy nakładaniu oleju powinna być zachowana właściwa temperatura powietrza, która wynosi od +5°C do +25°C. Niezastosowanie się do tego zakresu, może spowodować trudności w aplikacji oleju. Przy niższej temperaturze olej będzie gęstniał, przez co będzie mniej efektywnie wnikał w strukturę drewna, dając ostatecznie słabsze zabezpieczenie drewna. Przy wyższej temperaturze preparat będzie zbyt szybko wysychał i mogą pojawić się trudności z usuwaniem nadmiaru oleju. W sytuacji, kiedy nakładamy olej w takich warunkach, należy zwracać na to uwagę i jeżeli jest taka potrzeba, nadmiar oleju usuwać w odpowiednim momencie, co pomoże zapobiec nieestetycznemu efektowi końcowemu.

 
Kolejnym czynnikiem oddziałującym na równomierne rozprowadzenie preparatu jest także odpowiednia temperatura malowanego drewna i powinna ona wynosić od +15°C do +25°C.


Należy także uwzględnić wilgotność samego drewna. Zbyt niska lub zbyt wysoka, może spowodować nieproporcjonalną wchłanialność produktu oraz prowadzić do powstawania różnic kolorystycznych przy wybarwianiu drewna olejami w kolorze. Optymalnie, nie powinna ona przekraczać 15%.

4. Nieprecyzyjne nakładanie oleju

Dokładne nakładanie produktu gwarantuje odpowiednie nasycenie drewna olejem, co przełoży się na trwałość zabezpieczenia drewna oraz pożądany efekt estetyczny. Dzięki temu otrzymamy powierzchnię z jednolitym wybarwieniem, pozbawioną smug czy przebarwień.

Zawsze należy rozpoczynać od dokładnego wymieszania produktu, które warto powtarzać także w trakcie procesu. W celu uzyskania jednolitej i gładkiej powierzchni Drewnochron Olej Do Drewna nakładaj za pomocą pędzla wzdłuż usłojenia, aplikując jednorazowo niewielką ilość, a ewentualny nadmiar preparatu usuwaj przy pomocy bawełnianej szmatki nie dopuszczając do jego zaschnięcia.  Zapewni to właściwy efekt dekoracyjny oraz zapobiegnie łatwiejszemu brudzeniu się powierzchni. Preparat zaleca się nakładać w 2 warstwach.
 

W celu zachowania estetycznego wyglądu drewna i zapewnienia mu odpowiedniej ochrony renowację olejem rekomenduje się przeprowadzać co najmniej raz w roku.

Altanka ogrodowa pomalowana odcieniem tik.
Altanka ogrodowa pomalowana odcieniem tik.
Meble ogrodowe zaolejowane w kolorach palisander i tik.
Meble ogrodowe zaolejowane w kolorach palisander i tik.
Zostało dodane do zapisanych. *
Zostało usunięte z zapisanych. *