Energia dla roślin - jak zrobić drewniany kompostownik?
Ekologiczne ogrody zdobywają coraz większą popularność. Z dachów amerykańskich wieżowców, przez miejskie szklarnie, wprost do przydomowych ogródków. Alternatywą do sztucznego nawozu jest własna produkcja naturalnych składników odżywczych dla roślin. Podpowiadamy, jak stworzyć odpowiednie miejsce do składowania kompostu.
Trend na to co zdrowe i naturalne już od dłuższego czasu króluje w codziennym życiu. Nie brakuje go również w ogrodzie. Ponowne wykorzystanie materii organicznej to najczystsza forma recyklingu - dobrze, jeśli będzie w równie odnawialnej obudowie. Choć gotowy kompostownik z tworzywa sztucznego można kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym, warto wybudować go samodzielnie. Będzie szybciej, taniej i zdecydowanie bardziej ekologicznie, bo z naturalnego drewna.
Kompostownik w ogrodzie - dlaczego warto?
Niepozorna drewniana skrzynia ukryta gdzieś w niewidocznej dla oczu części ogrodu to miejsce fermentacji kompostu, czyli jednego z najlepszych nawozów naturalnych dla roślin i drzew. Dzięki wykorzystaniu odpadów roślin do ich ponownego nawożenia możemy stworzyć oparty na własnym recyklingu, zdrowy ogród. Naturalny kompost jest bogatym źródłem materii organicznej i najlepszym produktem użyźniania gleby, który nie zatruwa środowiska.
Jak zbudować drewniany kompostownik?
W zależności od ilości miejsca w ogrodzie, kompostownik możemy wybudować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykopanie dziury w ziemi i stworzenie wokół niej drewnianej palisady. Drugim - budowa tradycyjnej drewnianej skrzyni, najlepiej na niewielkim podwyższeniu, tak aby cała konstrukcja nie przekraczała 100 cm wysokości. W obu przypadkach powinniśmy zadbać o to, by kompostownik posiadał drewnianą przykrywkę, która zapewni ochronę przed deszczem i wkradaniem się do środka niechcianych szkodników. Do budowy skrzyni możemy wykorzystać drewniane deski lub palety. Aby złożyć deski, będziemy potrzebować podstawowych narzędzi, takich jak wkrętarka, frezarka oraz…preparat zabezpieczający drewno.
Jak zabezpieczyć drewno kompostownika?
Warto pamiętać, że aby kompostownik służył nam na długo powinniśmy właściwie zabezpieczyć drewnianą skrzynię. Mając do czynienia z naturalnymi składnikami powinniśmy uważać na to, by specjalnym preparatem do ochrony i dekoracji drewna zabezpieczyć tylko zewnętrzną stronę, która nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z biomasą. W tym wypadku świetnie sprawdzi się zestaw: bezbarwny podkład Drewnochron Impregnat Grunt R oraz preparat w kolorze Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy. Środek kompostownika możemy zabezpieczyć siatką i przytwierdzoną do niej czarną folią perforowaną. Możemy też zdecydować się pozostawienie drewna w stanie surowym - musimy jednak pamiętać, że drewno jako naturalny materiał będzie również podlegał rozkładowi. Taki kompostownik będziemy więc musieli co jakiś czas odnawiać.