Wczytujemy stronę
Drewniana pergola na róże – odnawiamy ogród Mamy

Drewniana pergola na róże – odnawiamy ogród Mamy


Rosarium, Uncle Walter, This Jazz – to tylko niektóre z wielu pięknych odmian róż, które wymagają oparcia. Ich cienkie łodygi łamią się pod ciężarem bujnych, pachnących kwiatów. Drewniane pergole, parawany i płotki stanowią dla nich idealną podporę. Nie tylko pięknie wyeksponują kolorowe płatki, ale także pozwolą kształtować krzewy w kwieciste konstrukcje, jak choćby łuki. Jeśli zatem planujemy metamorfozę w rodzinnym ogrodzie, taka instalacja zrobi największe wrażenie na jego właścicielce. 

W przeciwieństwie do innych drewnianych elementów w ogrodzie, pergola na co dzień będzie osłaniana przez rośliny. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ochrony. Wręcz przeciwnie – już na początku warto stworzyć solidną warstwę ochronną drewna. Z czasem, gdy rośliny wybujają, będzie coraz trudniej ją odnawiać. Co istotne, stosując się do zaleceń producenta, możemy stworzyć barierę ochronną z gwarancją na wiele lat.

Dom pośród róż

Pergola może pełnić rolę zadaszenia tarasu, wiaty samochodowej czy strefy wejścia do domu. W centrach ogrodowych znajdziemy modele zabudowane z szerokich desek, jak również ażurowe konstrukcje. Zwykle pergole są fabrycznie impregnowane. Pomimo to warto podwoić ochronę przed wilgocią, glonami i szkodnikami, np. z pomocą bezbarwnego preparatu Drewnochron Impregnat Grunt R. Drewniana struktura i ciekawa budowa pergoli to nie jedyne elementy, które podkreślą piękno kwiatów.

Subtelna ozdoba kwiatów

Całą konstrukcję możemy pomalować produktem zapewniającym efekt wykończenia z połyskiem, jak Lakier Jachtowy czy Lakier Alkilak. Nie tylko nadadzą powierzchni połysk, ale także ochronią ją przed wodą i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Wydobędą naturalny kolor drewna (bezbarwny Lakier Alkilak) lub stworzą kolorową powierzchnię (kolory Lakieru Jachtowego z mieszalnika, dostępne w systemie Color Pro). Najlepiej sprawdzą się na zdrowym, gładkim drewnie. Wytrzymałe i odporne na ścieranie oprą się rozrastającym różom.

Jak lakierować drewno?

W pierwszej kolejności należy wymieszać lakier przed użyciem. Produkt najlepiej nanosić wałkiem wzdłuż słojów drewna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy warto przetrzeć lakier bardzo drobnym papierem ściernym (np. o gramaturze 220). Lakierowanie powtarzamy do trzech razy. Temperatura w trakcie lakierowania powinna wynosić od +15°C do +25°C.