Wczytujemy stronę
Budujemy miejsce do przygotowywania grilla w ogrodzie

Budujemy miejsce do przygotowywania grilla w ogrodzie


Sezon grillowy powoli się rozpoczyna. Przygotowując ogród do biesiadowania na świeżym powietrzu powinniśmy zadbać nie tylko o komfort gości. Zobaczcie, jak tanio i szybko możemy wykonać z drewna miejsce dla najważniejszej osoby – naszego kucharza.

Każdy kto chociaż raz stał przy grillu wie, jak ważne jest, aby wszystkie składniki i narzędzia mieć pod ręką. Donoszenie mięs czy napojów z domu jest dość kłopotliwe, szczególnie, gdy biesiadujemy w dalszej odległości od niego. Ten problem możemy rozwiązać budując z drewnianych palet stację grillową, na której wygodnie ułożymy wszystkie niezbędne rzeczy.

Do przygotowania stanowiska będziemy przede wszystkim potrzebowali dwóch identycznych palet. Są one dostępne w sklepach internetowych oraz serwisach aukcyjnych, a ich cena waha się od 6 zł do 30 zł. Warto także zajrzeć do osiedlowego sklepu – być może otrzymamy je za darmo. Powinniśmy zaopatrzyć się także w śruby i wkręty, którymi połączymy elementy konstrukcji oraz przygotować niezbędne narzędzia takiej jak: wkrętarka czy piła ręczna. 

Krok 1. Przycinanie i układ półek

Bazą naszej stacji grillowej będą dwie palety ustawione pionowo, jedna za drugą. Na początku prac powinniśmy wyciąć w nich miejsce na półki. Najlepiej usunąć cały pion desek z jednej strony obu palet. Odcięte elementy możemy wykorzystać do stworzenia stabilnego spodu półek. Pamiętajmy, by w tylnej części naszej stacji zachować ostatni rząd desek - zapobiegnie on wypadaniu przedmiotów. Druga, nietknięta część palet posłuży nam jako ściana na haczyki. 

Krok 2. Czyszczenie powierzchni

Po przygotowaniu elementów składowych musimy dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Najpierw należy wygładzić drewno przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego. Następnie odpylić powierzchnię pędzlem i przetrzeć ściereczką nasączoną detergentem.

Krok 3. Impregnowanie i malowanie

Kolejnym krokiem jest zapewnienie właściwiej ochrony naszej stacji przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. W tym celu powinniśmy skorzystać z połączenia dwóch preparatów. Na początek na surowe drewno nakładamy Impregnat Grunt R marki Drewnochron, który wnika głęboko w jego strukturę i ma właściwości biobójcze. Po wyschnięciu konstrukcji możemy na nią nanieść Impregnat Extra Powłokotwórczy tworzący wytrzymałą, wodoodporną i estetyczną powłokę w jednym z 15 dostępnych kolorów.

Krok 4. Składanie i montaż blatu

Mając już właściwie docięte, zaimpregnowane i pomalowane elementy możemy przejść do ich składnia. Za pomocą wkrętów oraz wkrętarki łączymy obie palety w górnej, środkowej i dolnej części. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i trwała. Następnie przykręcamy blat naszej stacji. Możemy go zrobić z pozostałych desek lub kupić gotowy np. z drewna, kamienia lub sklejki.

Krok 5. Montaż dodatków.

Prace już prawie zakończone! Pozostało nam przykręcić kilka gotowych haczyków na wcześniej pozostawionej frontalnej części palety. Posłużą nam jako miejsce na ściereczki, szczypce czy inne narzędzia do grillowania. Możemy też zagospodarować tył naszej stacji np. przytwierdzając do niej doniczki z roślinami, które z czasem stworzą żywą ścianę.

Listę zakupów potrzebną do budowy stanowiska grillowego znajdziecie w załączniku tekstu. 

Przedstawiony sposób na stworzenie stacji grillowej z drewnianych palet jest jednym z prostszych rozwiązań. Możemy go dowolnie modyfikować w zależności od własnych upodobań np. zmieniając układ półek, dodając drzwiczki czy przytwierdzając parasol ogrodowy. Najważniejsze jest jednak jej właściwe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że mebel posłuży nam przez długie lata.