Wczytujemy stronę
Czy mokre drewno można impregnować?

Czy mokre drewno można impregnować?

Czy mokre drewno można impregnować?

Choć od wielu lat coraz częstszym problemem w naszym kraju jest susza, wciąż klimat panujący w Europie Środkowej związany jest ze zmieniającymi się porami roku i długimi miesiącami, podczas których panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Okres jesienny i zimowy (a nierzadko także wiosenny) bywa sporym wyzwaniem dla osób pragnących zadbać o wykonane z drewna elementy znajdujące się w ogrodzie lub wprowadzić do otoczenia domu nowe konstrukcje. Przez znaczną część roku drewno znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń jest bowiem wilgotne. Wiele osób zastanawia się, czy taką powierzchnię można impregnować i czy niezbędne jest przełożenie tego typu prac na suche i ciepłe dni.

Jeśli Wy też rozważacie, czy można malować impregnatem mokre drewno, koniecznie zapoznajcie się z niniejszym artykułem, w którym wyjaśniamy, z czym wiąże się takie działanie.

Czy można impregnować mokre drewno?

Impregnacją drewna nazywa się proces nasączania go specjalnym środkiem ochronnym o charakterze biobójczym. Dobrej jakości impregnat wnika głęboko w strukturę drewna, działając od wewnątrz. Prawidłowo zaimpregnowane drewno odporne jest na szkodliwe działanie czynników biologicznych, to jest grzybów wywołujących siniznę, grzybów pleśniowych, glonów i owadów. Wszystkie z wymienionych zagrożeń mogą mieć bardzo negatywny wpływ na drewno, doprowadzając nawet do jego całkowitej degradacji.
Czy aby zapewnić deskom właściwą ochronę, można zdecydować się na impregnowanie mokrego drewna? Zdecydowanie nie! Zanim zabierzecie się do nanoszenia jakiejkolwiek substancji na deski, powinniście je najpierw wysezonować, czyli wysuszyć. Malowanie mokrego drewna to jeden z największych błędów, jakie można popełnić podczas pielęgnacji konstrukcji wykonanych z tego wyjątkowego, ale wrażliwego i wymagającego materiału.

Z jakimi skutkami może wiązać się impregnacja mokrego drewna?

Impregnowanie mokrego drewna sprawi przede wszystkim, że do jego wnętrza nie dostanie się taka ilość środka, jaka powinna – czyli niezbędna do właściwej ochrony. Impregnat nie wsiąknie bowiem do deski, lecz pozostanie na jej wierzchu. W efekcie ochrona będzie nieefektywna – słabsza i krótkotrwała. Niechronione od wewnątrz drewno nie będzie wykazywało odporności na działanie szkodliwych czynników biologicznych (lub będzie chronione, ale przez znacznie krótszy okres). Tym samym narażone będzie na atak grzybów, glonów i owadów, mogących doprowadzić do całkowitego zniszczenia materiału. Dodatkowo impregnat nałożony na wilgotne drewno będzie narażony na wypłukiwanie się pod wpływem opadów, drewno będzie też szybciej niszczeć, na przykład pękać lub zmieniać kolor (np. szarzeć).

Warto podkreślić, że impregnacjamokrego drewna to nie tylko malowania desek, które zmokły w wyniku opadów deszczu czy długotrwałego kontaktu z wilgocią panującą w pomieszczeniu, w którym jest składowane. Za drewno mokre, nieodpowiednie do malowania, uznać należy także drewno świeże, czyli zawierające większą ilość wody z przyczyn naturalnych. Również takie drewno należy w pierwszej kolejności poddać sezonowaniu.

Kiedy impregnować drewno i jak robić to prawidłowo?

Powiedzieliśmy już, że impregnowanie czy olejowanie mokrego drewna nie jest dobrym pomysłem. W jakich warunkach powinno się zatem nakładać środek, aby zapewnić materiałowi należytą ochronę? Po pierwsze wybierzcie suche i zdrowe drewno – nienoszące śladów zainfekowania przez larwy owadów. Impregnat nakładajcie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Przede wszystkim należy usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia i plamy, w tym te tłuste. Zwróćcie też uwagę, aby deska była gładka, pozbawiona odstających elementów – to również ułatwi wnikanie preparatu w głąb. Przed malowaniem drewno powinno być poddane sezonowaniu. Optymalna wilgotność materiału waha się w granicach 8-16% w przypadku drewna przeznaczonego do użytku wewnętrznego oraz 10-18% w kontekście desek mających znaleźć zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Pamiętajcie także, aby impregnat nanosić w odpowiedniej, umiarkowanej temperaturze. Zwróćcie tu przede wszystkim uwagę na temperaturę samych desek, niekoniecznie otoczenia. Powinna ona wynosić między 10 a 30°C. Nigdy nie zapominajcie też o zapoznaniu się informacjami na opakowaniu – producent z pewnością zawarł na nim najważniejsze wskazówki dotyczące aplikacji.

Czym impregnować drewno?

Istotnym warunkiem efektywnej impregnacji drewna jest także wybór produktów renomowanych firm, specjalizujących się w dostarczaniu wysokiej klasy preparatów do pielęgnacji drewna. Wśród środków do ochrony drewna wyróżnia się Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron, chroniący powłokę aż do 7 lat (pod warunkiem wcześniejszego użycia biobójczego Impregnatu Grunt R). Pozwala on na uzyskanie intensywnie chroniącej przed wodą powłoki (Aqua Stop System), odpornej na działanie opadów i promieniowania słonecznego, a także grzybów pleśniowych i glonów. Produkt dostępny jest w 15 kolorach gotowych. Nadadzą powierzchni estetyczną barwę, jednocześnie zachowując naturalny wzór drewna. Środek jest przy tym bardzo wydajny – 1 litr produktu pozwala na wymalowanie aż do 12 m2 powierzchni. Dostępny jest w opakowaniach o pojemności 0,75 l, 2,5 l, 4,5 l oraz 9 l.

Sięgając po Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron, pamiętajcie o opisanych w tym artykule wskazówkach i zdecydowanie unikajcie malowania mokrego drewna.

Czym impregnować drewno?