Jak zabezpieczyć drewno surowe?
Z drewnem w stanie surowym mamy najczęściej do czynienia w przypadku tworzenia zabudowy ogrodu i drewnianych konstrukcji budynków, np.: szkieletowych i zrębowych.
Rozwiązania konstrukcyjne wymagające zabezpieczenia, ze względu na większe niebezpieczeństwo rozkładu biologicznego, to: dolne części ścian parteru, szczególnie podwaliny i konstrukcje szkieletowe, jak również górne części ścian ostatniej kondygnacji, szczególnie oczepy, elementy konstrukcji przy balkonach, drewniane przegrody piwniczne. Także stropy piwniczne i stropodachy, elementy narażone na kontakt z betonem, miejsca przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, podłogi w suterenach i na niepodpiwniczonym parterze, drewniane elementy poniżej gruntu oraz elewacje są bardzo podatne na zgubne skutki działania wilgoci. Z surowego drewna buduje się również altanki, konstruuje boazerię zewnętrzną i wewnętrzną oraz ogrodzenia. Często także meble ogrodowe kupujemy niezaimpregnowane.
Do ich wstępnego zabezpieczenia służą specjalistyczne środki ochrony drewna, takie jak Drewnochron Impregnat Gruntujący, Drewnochron Impregnat Grunt R czy Drewnochron Pokost Lniany.
Drewnochron Impregnat Gruntujący można stosować na powierzchnie oszlifowane i nieoszlifowane oraz pod wszystkie typy farb i środków do drewna. Wnika głęboko, wzmacniając jego strukturę i nie tworzy powłoki oraz reguluje chłonność drewna i obniża zużycie produktów nawierzchniowych. Chroni przed sinizną, podstawczakami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami - technicznymi szkodnikami drewna. Nie należy stosować na drewno, które jest w stałym lub bezpośrednim kontakcie z ziemią i/lub wodą. Zaimpregnowane drewno należy zabezpieczyć środkiem nawierzchniowym, chroniącym drewno przed czynnikami atmosferycznymi (np. lakierobejca, lakier, impregnat barwny).
Podobnie Drewnochron Impregnat Grunt R jest głęboko penetrującym produktem przeznaczonym do biologicznej ochrony przedmiotów wykonanych z surowego drewna eksploatowanych na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń, nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi np. strychy, poddasza. Chroni drewno przed działaniem czynników biologicznych, t. j. przed grzybami powodującymi siniznę, podstawczakami rozkładającymi drewno i owadami – szkodnikami drewna. Przeznaczony do ochrony drewna, które nie ma stałego kontaktu z glebą i wodą.
Drewnochron Pokost Lniany, to kolejny produkt do zabezpieczania surowego drewna ale nie tylko, gdyż ten olej impregnujący nadaje się również do materiałów drewnopochodnych oraz do gruntowania różnego rodzaju tynków wewnętrznych przed malowaniem emaliami olejno-alkidowymi. Zmniejsza on chłonność podłoża oraz ogranicza wchłanianie wody.
Po wstępnym zaimpregnowaniu warto pomyśleć nad tym, co dalej? Powyższe produkty nie stanowią warstwy finalnej, więc w celu najlepszej ochrony i dekoracji mebli, boazerii, drzwi, okien, konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych budynków (Np. domku letniskowego, domku jednorodzinnego, itp.) służą barwne impregnaty, lakiery, lakierobejce oraz oleje.